21 Ağustos 2019 Çarşamba

ABD ile Almanya birbirine düştü

abd-ile-almanya-birbirine-dustu

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in AB ve Alman kurumlarını dinlediği yönündeki haberlere Almanya Başbakanı Angela Merkel ilk tepkiyi sözcüsü aracılığıyla verdi. Alman sözcü, "Bir dost tarafından dinlenmek kabul edilemez. Artık Soğuk Savaş döneminde değiliz, böyle bir şey olamaz" dedi.
01 Temmuz 2013 Pazartesi 23:06

Pazartesi ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in AB ve Alman kurumlarını dinlemesini sert sözlerle eleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, "Bir dost tarafından dinlenmek, bu kabul edilemez. Artık Soğuk Savaş döneminde değiliz, böyle bir şey olamaz" sözleriyle tepki gösterdi.

Alman hükümetinin bu konuda "büyük bir hayal kırıklığı" yaşadığını Beyaz Saray'a ilettiğini belirten Alman sözcüs Seibert, Almanya ve Avrupa Birliği'nin ABD'den bir açıklama beklediğini söyledi.

'GÜVEN İLİŞKİSİ ZEDELENDİ'

ABD ve Avrupa Birliği'nin dost olduğunu hatırlatan Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, "Ortaklığımızın azami temeli güven olmalı. Ancak Alman hükümeti güven ilişkisinin zedelendiğini şimdiden görüyor" dedi.

KERRY: SIRA DIŞI BİR DURUM YOK

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den ise bu konuda şaşırtıcı bir açıklama geldi. ABD'nin Avrupa ülkelerini dinlemesiyle ilgili bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bir ülkenin diğer ülkeler hakkında istihbarat toplamasının 'sıra dışı olmadığını' söyledi.

Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) toplantıları için bulunduğu Brunei'de açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ABD'nin diğer tüm ülkelerin topladıklarıyla aynı türden dış istihbarat edindiğini iddia etti.

ABD'nin AB kurumlarını dinleme konusunun AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından, Brunei'de Kerry'nin de katıldığı bir toplantı sırasında gündeme getirildiği de belirtildi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'nden yapılan açıklamada da, "ABD'nin diğer tüm ülkelerin topladıklarıyla aynı türden dış istihbarat edindiği" belirtildi.

'ORTAKLAR, BİRBİRLERİNE KARŞI CASUSLUK YAPMAZ'

Adaletten sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Viviane Reding ise, iddialara "ortaklar, birbirlerine karşı casusluk yapmaz" diyerek tepki gösterdi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, ABD'nin AB ofislerine dinleme cihazları yerleştirdiği ile ilgili iddialardan çok büyük rahatsızlık duyduğunu belirtmişti.

Alman Der Spiegel dergisi, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in Almanya'da her ay 500 milyon telefon görüşmesi, kısa mesaj ve elektronik postayı gözetim altına aldığını açıklamıştı. (NTV)Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/abd-ile-almanya-birbirine-dustu/dunya/detay/1730605/default.htmEtiketler: Almanya , ABD , Avrupa , Beyaz Saray , Asya , Güneydoğu , Angela Merkel , Avrupa Birliği , Avrupa Parlamentosu , Der Spiegel , soğuk savaş , Dışişleri , Brunei , diyerek , Almanya'daHaber okunma sayısı: 1521

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aids-icin-umut-isigi

AIDS için umut ışığı

03 Temmuz 2013 Çarşamba 21:22
abdden-misir-aciklamasi

ABD'den Mısır açıklaması

03 Temmuz 2013 Çarşamba 21:14
mursiye-seyahat-yasagi-getirildi

Mursi'ye seyahat yasağı getirildi

03 Temmuz 2013 Çarşamba 21:12
misir-canli-yayin-izle-1700

Mısır Canlı Yayın İzle (17:00)

03 Temmuz 2013 Çarşamba 20:56

ÜLKE GÜNDEMİ

Sigara ve içkiye zam göründü

Sigara ve alkollü içkilerde maktu ÖTV, ÜFE'ye bağlı olarak bugünden geçerli yüzde 2,46 artırıldı

Savunma Bakanı'ndan flaş açıklama

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, darbelere zemin oluşturduğu belirtilen TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35.

Bahçeli'den Beşiktaş Fenerbahçe açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’a verdiği cezalarla ilgili, “Bazı

Diyarbakır Valiliği'nden Lice açıklaması

Diyarbakır Valiliği, Lice'de yaşanan olaylar ilgili bir açıklama yaptı.

BBC'den Melih Gökçek'e yanıt

BBC Küresel Haber Dairesi Başkanı Peter Horrocks, Türkiye'de BBC'yi ve çalışanlarını hedef alan

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL