Mursi'ye seyahat yasağı getirildi

mursiye-seyahat-yasagi-getirildi

Mısır'da ordunun tanıdığı 48 saatlik süre doldu ve sıcak gelişmeler yaşanmaya başladı.Tanklar ve askerler Kahire sokaklarına çıktı, Kahire'de gösteri yapılan meydanların çevresi kuşatıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı da askerler tarafından çevrildi. Tankların sokağa çıkması bazı göstericiler tarafından sevinçle karşılandı
Mursi'nin danışmanı 'askeri darbe yolda' açıklaması yaptı
Mısır güvenlik kuvvetleri Cumhurbaşkanı Mursi ve önde gelen yöneticilere seyahat yasağı getirdi.
Cumhurbaşkanı Mursi taraftarlarına yaptığı duyuruda, "Askeri darbeye barışçıl şekilde direnin, şiddete başvurmayın" dedi..
ABD Başkanı Obama da bir açıklama yaptı: 'Mısır'da tarafları itidalli olmaya çağırıyorum'
Mısır’da birkaç yüz askerin zırhlı araçlarla eşliğinde Başkanlık sarayının yakınlarına konuşlandığı iddia edilirken Askerin güvenliği sağlamak için sokaklarda konuşlandığı ileri sürüldü.
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Bakinam eş-Şarkavi, Mursi'yi seçimle işbaşına getiren demokratik mekanizmaya saygı duyulması çağrısında bulundu.
03 Temmuz 2013 Çarşamba 21:12

Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve göstericilerin bulunduğu meydanların  etrafı tanklarla çevrildi. Cumhurbaşkanı Mursi'ye yurt dışı çıkış yasağı  getirildi.
Mısır'da orduya ait tanklar, başta Cumhurbaşkanlığı  Sarayı, Devlet Televizyonu, Tahrir ve Nahda meydanları olmak üzere gösteri  yapılan alanların çevresinde konuşlanmaya başladı.
Tankların, mısır ordusunun "30 Haziran öncesi açıkladığı stratejik  yerler korunacak, göstericilerin güvenliği sağlanacak" açıklamasının mı, yoksa  darbe hazırlığı için mi konuşlandığı konusunda henüz resmi açıklama yapılmadı.
Tankların meydanlara inmesiyle bazı grupların sevinç gösterileri  yaptıkları gözlendi.
Bu arada havalanı kaynakları, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve üst  düzey yetkililerin yurtdışına çıkışlarıyla ilgili yasak getirildi.

Mursi Mısır halkına yaptığı çağrıda, 'Şiddete başvurmadan askeri darbeye direnin' dedi.

OynatDARBE YOLDA
Mısır ordudan gelecek açıklamayı beklerken, Mursi’nin danışmanlarından “Darbe Yolda” açıklaması geldi.
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin danışmanları, "Darbe yolda" açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Mursi uzlaşı hükümeti önerisinde bulunarak, destekçilerine askeri darbeye karşı şiddete başvurmadan mücadele etmeleri yönünde çağrıda bulundu.
 
Mısır’da ordunun Cumhurbaşkanı Mursi’ye verdiği süre biterken Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin resmi Facebook sayfasından yapmış olduğu açıklamada Genelkurmay başkanının, ülkenin dini, milli, politik ve gençlik liderleriyle bir toplantı düzenlediği ve toplantı biter bitmez bir açıklama yapacağı bildirildi.
Mursi karşıtlarının Tahrir Meydanı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, Mursi’yi destekleyenlerin ise Rabiatül-Adeviyye Meydanı ile Kahire Üniversitesi önünde bulunan Nahda Meydanı’ndaki bekleyişleri sürüyor.
Bugün Ordu’nun üst düzey yetkilileri tarafından yayınlanan “Son Saatler” başlıklı bir bildiride düzeni tekrar sağlama sözü verilmiş ve gerekirse teröristlere ve aptallara karşı kan dökülebileceği uyarısında bulunulmuştu. Bildiri açıkça savaşa çağrı olarak değerlendirilmiş ve Mursi tarafından demokratik bir şekilde seçildiği gerekçesiyle reddedilmişti.
 
ASKERLER TV BİNASINA GİRDİ
 *Mısır'da ordunun, halkın taleplerinin yerine getirilmesi için taraflara verdiği 48 saatlik sürenin dolmasına kısa bir süre kala askerler, başkent Kahire'deki devlet televizyonu binasına girdi.

*Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan 'bir koalisyon hükümetinin ülkedeki siyasi krizin çözümünün bir parçası olması gerektiği' yönünde bir açıklama yapıldığı iddia edildi.

**Mısır Devlet Televizyonu, "Dini liderler, gençlik liderleri ve iktidardaki Özgürlük ve Adalet Partisi dışındaki siyasi gruplarla yapılan toplantı biter bitmez, ordudan açıklama yapılacak" duyurusunu yaptı.

ASKERLER BAŞKANLIK SARAYINA YAKLAŞTI
Mısır’da birkaç yüz askerin zırhlı araçlarla eşliğinde Başkanlık sarayının yakınlarına konuşlandığı iddia edilirken Askerin güvenliği sağlamak için sokaklarda konuşlandığı ileri sürüldü.
El Cezire’nin haberine göre ise Cumhurbaşkanı yardımcıları Başkanlık Sarayını terk ederken, sarayda sadece Mursi kaldı.
Ordunun en kısa zamanda bir açıklama yapması bekleniyor.

Kahire'de Mursi taraftarları ile karşıtları arasında çatışmalar  yaşanıyor. Devlet televizyonu, marşlar eşliğinde askeri filmler yayınlamaya  başladı.
Mısır'da yaşanan siyasi kriz, tankların alana inmesinin  ardından göstericiler arasında gerginlikler yaşanmaya başladı.
Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi  destekleyenler ile karşıtlarının başlattığı gösteriler kentin değişik alanlarında  devam ediyor. Kahire Üniversitesi'ndeki metro istasyonu ile şarkiye vilayetine  bağlı Kafrı Şeyh'te, Mursi taraftarlarıyla karşıtları arasında çatışmalar  yaşanıyor. Göstericilerin etrafına konuşlanmış durumdaki askerlerin her an  müdahale etmesi bekleniyor.
Bu arada Mısır Devlet Televizyonu, marşlar eşliğinde askeri filmler  yayınlamaya başladı.
 

ORDUNUN 48 SAAT SÜRE VERMİŞTİ
Mısır'da ordunun, halkın taleplerinin yerine getirilmesi için taraflara verdiği 48 saatlik süre doldu. Askerler, başkent Kahire'deki devlet televizyonu binasına girdi. Ordunun, devlet televizyonu binasını zırhlı araçlarla koruma altına aldığı bildirildi. Canlı yayın departmanında görevli personel hariç kanal çalışanlarının binayı terk ettiğini belirtildi Ordu ayrıca, devlet televizyonu, Enformasyon Bakanlığı ve Devlet Basın Merkezinin bulunduğu bina ve çevresinde güvenlik önlemlerini arttırdı.

Canlı yayınlar dışında görev yapan personelin ise binadan ayrıldığı ifade ediliyor.

Öte yandan güvenlik güçlerinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yandaşları ve karşıtları arasında olası çatışmaları önlemek için Tahrir meydanına çıkan yollarda yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Sıcak saatlerin yaşandığı Mısır'da muhalifler Tahrir'de, Mursi yanlıları ise Adeviye Meydanında toplandı.

Siyasilere halkın taleplerini yerine getirmeleri için önceki gün 48 saat mühlet veren Mısır ordusunun tanıdığı süre TSİ 17.30'da doldu

"Şiddet olaylarını engellemek ve  istikrarı korumanın tek yolu meşruiyeti korumaktan geçiyor"
Mısır Cumhurbaşkanlığı, şiddet olayları ve kanunlara  aykırı davranışları engelleyerek istikrarı korumanın tek yolunun "meşruiyeti  muhafazadan" geçtiğini belirtti.
Mısır ordusunun, yönetime verdiği 48 saatlik sürenin dolmasının  ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, "Anayasal meşruiyeti  çiğnemek, demokrasinin uygulanmasını ve Mısır devriminden sonra yaşanan düşünce  özgürlüğünü tehdit ediyor. Şiddet olaylarını engellemek ve istikrarı korumanın  tek yolu meşruiyeti muhafaza etmekten geçiyor" ifadeleri yer aldı.
Açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin tüm taraflarla diyaloğa  açık olduğunu belirten görüşlerine işaret edilerek, "Mısır'da, siyasi krize sebep  olan birçok kez tekrarlanan diyalog çağrılarına kapılarını kapatan partilerdir.  Kendi taleplerini, Mısır halkının talepleri gibi dayatmaya çalışanlar ve devlet  kurumlarının yeniden inşasını istemeyen, Mısır'ı her anlamda geriye götürmek  isteyenler var" denildi.
Diyalog çağrılarının tekrarlandığı açıklamada, ülkenin menfaatinin  herşeyin üstünde olduğu vurgulanarak, "Herkesin, yönetim karşıtları ve  yanlılarıyla binlerce Mısırlının görüşünü ifade etmek için sokaklara döküldüğünü  idrak etmesi gerekiyor" ifadeleri kullanıldı. .

Şarkavi, demokratik mekanizmaya saygı duyulması çağrısında bulundu
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Siyasi İşlerden  Sorumlu Yardımcısı Bakinam eş-Şarkavi, Mursi'yi seçimle işbaşına getiren  demokratik mekanizmaya saygı duyulması çağrısında bulundu.
Şarkavi, açıklamasında Mısır halkını, demokrasiye saygı duymaya  çağırarak, "Devrimle gelen anayasal meşruiyeti, askeri güçle gelen meşruiyete mi  dönüştüreceğiz?" ifadesini kullandı.
"Halkın sesi Tahrir ve Cumhurbaşaknlığı Sarayı önünde değil"  diyerek  Mursi karşıtlarını işaret eden Şarkavi, gerçek halkın sesinin, Mursi'yi  destekleyenlerin bulunduğu Rabiatu'l Adeviyye ve Nahda meydanları olduğunu  belirtti.
Şarkavi, "Seçimler her yıl bozulup yeniden yapılacak bir sistem değil,  demokratik  yöntemlerle devlet kurumlarının inşasını hedefleyen bir mekanizmadır.  Zorlukların değil istikrar aracıdır. Hiçbir ülke, yılda birkaç kez yapılacak  seçimleri kaldıramaz"  değerlendirmesinde bulundu.
Şiddetten uzak durulması ve barışçıl eylemlere yönelinmesi çağrısında  bulunan Şarkavi, Mısırlılara, hep birlikte şiddetle ve gösterilere sızan  baltacılarla mücadele etme tavsiyesinde bulundu.
Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammad Mursi'nin Danışmanı İsam  el-Haddad da Mısır'da meydana gelen gösteriler ve yaşananları "askeri darbe"  olarak değerlendirdi.


Obama’dan itidal çağrısı
Mısır’a çağrıda bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Mısır’da tarafları itidalli olmaya çağırdı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı liderlerinden Bedii'nin 6 koruması  gözaltına alındı
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi  Başkanı Muhammed el-Bedii'nin 6 korumasının gözaltına alındığı iddia edildi.
Güvenlik kaynakları, Bedii'nin korumalarının Kahire el-Cedide  bölgesinde gözaltına alındığını ileri sürdü. İçişleri Bakanlığı'ndan konuya  ilişkin bir açıklama yapılmadı.
Müslüman Kardeşler Teşkilatı Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır'ın da  korumaları önceki gün gözaltına alınmıştı.Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/mursi-ye-seyahat-yasagi-getirildi/dunya/detay/1731696/default.htmEtiketler: ABD , Müslüman , Mısır , Genelkurmay , Barack Obama , Facebook , İçişleri Bakanlığı , Kahire , El Cezire , saat , Haziran , herşeyin , Muhammed Mursi , diyerek , sadece , Video

Haberin etiketleri:

mursi


Haber okunma sayısı: 2601

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aids-icin-umut-isigi

AIDS için umut ışığı

03 Temmuz 2013 Çarşamba 21:22
abdden-misir-aciklamasi

ABD'den Mısır açıklaması

03 Temmuz 2013 Çarşamba 21:14
mursiye-seyahat-yasagi-getirildi

Mursi'ye seyahat yasağı getirildi

03 Temmuz 2013 Çarşamba 21:12
misir-canli-yayin-izle-1700

Mısır Canlı Yayın İzle (17:00)

03 Temmuz 2013 Çarşamba 20:56

ÜLKE GÜNDEMİ

TurkPoint Ailesinden Barış Pınarı Harekâtı’na Destek

TurkPoint Ailesinden Barış Pınarı Harekâtı’na Destek açıklaması geldi

EPDK'den elektrik'e 14,9 oranında zam

1 Ekim itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı bildirildi.

Çocuk İstismarına Dur de!

BEPDER çocuk istismarına dur de! diye sosyal bir kampanya başlattı

İstanbul'da Korkutan Deprem

İstanbul’da kent genelinde hissedilen 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından artçı

Tekno Best Göz Kamaştırdı

TEKNOFEST Atatürk Havalimanı'nda başladı! Cezeri ve Göktuğ göz kamaştırdı...

Sigara ve içkiye zam göründü

Sigara ve alkollü içkilerde maktu ÖTV, ÜFE'ye bağlı olarak bugünden geçerli yüzde 2,46 artırıldı

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
2 hit, 2 ziyaretçi, 2 ziyaret
Toplam:
8151 hit, 3378 ziyaretçi, 3778 ziyaret