Topbaş Gezi'deki zararı açıkladı

topbas-gezideki-zarari-acikladi


26 Haziran 2013 Çarşamba 19:31

- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı olayları nedeniyle İstanbul’da yaşanan ekonomik kaybın, esnafın zararı da katıldığında 100 milyon TL’den fazla olduğunu açıkladı.

Kadir Topbaş, Gezi Parkı olaylarında zarar gören esnaflarla birlikte Haliç Kongre Merkezi’nde bir araya geldi. Burada İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz ve 142 oda başkanı ve esnafla görüşmeler yapan Topbaş, toplantı sırasında basının karşısına çıkarak açıklamalarda bulundu. Gezi Parkı olaylarına ilişkin olarak, bir takım taleplerde bulunurken, başkasının hürriyetlerini kısıtlayıcı, endişe verici, korkuya dayalı hiçbir şey yapılamayacağını söyleyen Topbaş, “Bir medeni insana yakışan, bir İstanbullu gibi davranmak zorundadır. Yoksa kalkıp belediyemizin yepyeni 99 aracını yakarak, yine halk otobüslerimizin 19 aracını yakarak, 16 itfaiye aracımızı yakarak getirdikleri olay, bizi düşündürmekte. Bazı bölgelerimiz otobüs bekliyorlar, tweetlerde görüyorum. Birileri de otobüsleri yakıyor. Biz otobüs alıp, hatta sokmaya çalışırken, bir taraftan da yok edilmekte” dedi.

-“TRAFİĞİ YER ALTIN ALMA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”-

İstanbulluların bunu iyi değerlendirmesini arzu ettiğini dile getiren Topbaş, “Özellikle altını çizerek söylüyorum. Gezi Parkı çevresinde bir düzenleme yaptık. Orada bir ağaçlandırma çalışması yaptık. O imajı, o yanlışı silmek, İstanbullu ve İstanbul’a gelenlerin rahatlıkla kullanabilecekleri bir park haline getirmek için ekiplerimiz gece ve gündüz çalışmaya devam ediyor. Trafiği yeraltına alma çalışmamız da devam ediyor” diye konuştu. Gezi Parkı olayları nedeniyle esnafın sıkıntılı, otelcilerin endişeli olduğunu söyleyen Topbaş, bunun işten çıkarma boyutuna gitmemesi için aklı selime ihtiyaç olduğunun altını çizdi.-“İSTANBUL’UN BAŞI AĞRISA, TÜRKİYE FELÇ OLUR”-

İstanbul’un önemine değinen Topbaş, “Biliyorsunuz İstanbul’un başı ağrısa, Türkiye felç olur. İstanbul, Türkiye için çok önemli. Burada halkı, halk hareketine çekmeye çalışanlar bunu başaramadı. Bundan dolayı halkımıza teşekkür ediyorum. Sağduyulu davrandıkları, prim vermedikleri için” dedi.

-TAKSİM PROJESİYLE İLGİLİ YARGIYA İNTİKAL EDEN 6 DOSYA VAR-

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Topbaş, mahkemenin izin vermesi halinde Topçu Kışlası’nın maliyetinin sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

“Şu anda yargı süreci var. Yargıya intikal etmiş 6 tane dosya var. Sonuçlandığında eğer, bunun yapılmasıyla ilgili bir karar çıktığı takdirde, buna halk karar verecek ve bunu belediyemiz yapacak diye söylendi. Şu anda bununla ilgili bir detay çalışması zaten yok. Kurula verilmiş olan projede, zaten AVM yok. Orada şehir müzesi ve sanat galerisi var. Otel de yok.”

-“AĞUSTOS AYINDA TAMAMLAMA NİYETİNDEYİZ”-

Topbaş, Taksim'deki çalışmaların olaylar nedeni ile geciktiğini, şu anda geciken bir çalışmayı sürdürdüklerini, Ağustos ayı içerisinde ise tamamlama niyetinde olduklarını açıkladı. Çünkü iş makinelerinin yanması sebebiyle ciddi bir kayıp olduğunu belirten Topbaş, “Oradaki mağduriyeti gidermek için çalışmaları hızlandırdık. Sayın valimizle dün de görüştüm. Güvenlik açısından buraya ulaşımda, ulaşım sistemleri durdurulmuştu. Bölgenin yayaya ve halka açılması konusunda valiliğimiz son çalışmalar bitirildikten sonra, bu işin suhulete ermesi, artık eylemler değil, daha medeni boyuta yansıması sürecindi, bu çalışmaların bitimiyle birlikte halkımız artık Gezi Parkı'na girecektir” diye konuştu.

-“ZARAR 100 MİLYON TL”-

Gezi Parkı'nda bulunan ruhsatsız yapıların da yıkıldığını açıklayan Topbaş, Gezi Parkı olayları ile birlikte oluşan zararın sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

“Bizim burada kamu kurum ve kuruluşlarının araç ve gereçlerini de dikkate aldığınız zaman İstanbul’a ciddi bir zarar ortaya çıkıyor. Esnafımızın kendi zararlarını da kattığınız zaman 100 milyonu aşmakta. İstanbul ekonomik, günlük hareket ve kazanç kayıplarını saymıyoruz. Eylemlerin getirdiği tahribatı saydığımız zaman, esnafımızın zararıyla birlikte 100 milyon lirayı aşan bir zarardır. Küçük esnafın sıkıntısı, belki bu 20-25 günlük sürede borç alarak yaşamaya çalışan insanların ileride nelerle karşılaşacağını hesaba katmak şu anda mümkün değil.”Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/topbas-gezi-deki-zarari-acikladi/gundem/detay/1728222/default.htmEtiketler: İstanbul , Türkiye , Kadir Topbaş , Taksim , işten çıkarma , Haliç , ulaşım , sanat , Detay , Istanbul , BüyükşehirHaber okunma sayısı: 1551

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

epdkden-elektrike-149-oraninda-zam

EPDK'den elektrik'e 14,9 oranında zam

01 Ekim 2019 Salı 03:15
cocuk-istismarina-dur-de

Çocuk İstismarına Dur de!

29 Eylül 2019 Pazar 15:35
istanbulda-korkutan-deprem

İstanbul'da Korkutan Deprem

26 Eylül 2019 Perşembe 19:08
catalca-kiptas-konutlarinda-dernek-kuruldu

Çatalca KİPTAŞ Konutlarında dernek kuruldu

02 Eylül 2019 Pazartesi 13:54
basaklifeden-bayram-mesaji

BaŞakLife'den Bayram Mesajı

23 Ağustos 2018 Perşembe 15:14

ÜLKE GÜNDEMİ

TurkPoint Ailesinden Barış Pınarı Harekâtı’na Destek

TurkPoint Ailesinden Barış Pınarı Harekâtı’na Destek açıklaması geldi

EPDK'den elektrik'e 14,9 oranında zam

1 Ekim itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı bildirildi.

Çocuk İstismarına Dur de!

BEPDER çocuk istismarına dur de! diye sosyal bir kampanya başlattı

İstanbul'da Korkutan Deprem

İstanbul’da kent genelinde hissedilen 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından artçı

Tekno Best Göz Kamaştırdı

TEKNOFEST Atatürk Havalimanı'nda başladı! Cezeri ve Göktuğ göz kamaştırdı...

Sigara ve içkiye zam göründü

Sigara ve alkollü içkilerde maktu ÖTV, ÜFE'ye bağlı olarak bugünden geçerli yüzde 2,46 artırıldı

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL