Erken doğumun zorunlu olduğu durumlara dikkat!

erken-dogumun-zorunlu-oldugu-durumlara-dikkat

Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Aytun Aktan erken doğumun zorunlu olduğu durumlarda dikkat edilmesi gereken konuları açıkladı.
03 Temmuz 2013 Çarşamba 20:24

Kesin tedavinin doğumun gerçekleşmesi ve plasentanın anneden ayrılması olduğunu söylemek ilginç gelebilir. Ama gebeliğin erken haftalarında bu kararı verip doğumu gerçekleştirmek, böylece anneyi tedavi etmek çok kolay olmamaktadır. 

 

Sezaryan mı Normal Doğum mu Kararı Nasıl Alınır?

Erken gebelik haftalarında uygun tansiyon düşürücü ilaçların başlanması, gebeliğin yakın takip edilmesi, gerekirse hastanede yatırarak anne ve bebek için uygun koşulların sağlanması gerekir. Doğumun şeklinin normal doğum mu, sezeryan mı olması gerektiğine takip doktoru karar verecektir. Bu kararı etkileyen en önemli iki unsur gebelik haftası ve preeklampsinin şiddetidir. Doğum gerçekleştikten sonraki ilk 24-48 saat annenin gene yakın takip edilmesi gerekir. Genellikle gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon doğumdan sonra düzelir. Altı hafta süren lohusalık sürecinden sonra hala devam eden yüksek tansiyon durumları anneye gebeliğinden kalan kötü bir mirastır ve % 1-5 hastada görülebilmektedir. Böyle durumlarda annenin kullanılabileceği ilaç seçenekleri gebelik bittiği için daha fazladır. 

Gebelikte Yüksek Tansiyonu Önlemek Mümkün mü?

Preeklampsi ve eklampsi gebelik döneminde ortaya çıkan, gebeliğin normaldışı seyrettiği bir durumdur. Nedeni bilinmeyen bir uyaran tansiyon yükselmesine neden olur, idrarla protein kaybı başlar ve normalde damarlar içinde tutulması gereken sıvının büyük kısmı vücut boşluklarına kaçarak aşırı kilo alımına ve ödem oluşmasına yol açar. Preeklampsiden korunma önerisi yapmak da mümkün değildir. İyi bir gebelik takibi gerekir. Tüm gebeliklerin %6'sında görülebilir.

 

Risk Faktörü Yüksek Olan Anne Adayları...

İlk gebelik, 18 yaş altı ve 30 yaş üstü olan anne adaylarında, daha önce dört ya da daha fazla sayıda doğum yapmış olanlarda, çoğul gebeliği olanlarda, amniyos sıvısının artması ve bebeğin tüm vücut boşluklarında kalp yetmezliğine bağlı olarak sıvı birikmesi ve bebeğin şişmesi gibi fetusa ait problemi olanlarda, kötü kontrol edilmiş şeker hastalığı olanlarda, kronik hipertansiyonu olanlarda ve ailesinde hipertansiyon olanlarda preeklampsi daha sık görülür. Daha önceki gebeliklerde hipertansiyon ve preeklampsi geçirmiş olan anne adaylarının sonraki gebeliklerinde ve gebelikleri boyunca çalışmak zorunda olan, dinlenme fırsatı bulamayan anne adaylarında da preeklampsi gelişme riski yüksektir. 

 

Dikkat Edilecek Noktalar:

Anne adayı dengeli normal tuz içeren karbonhidrat, protein, yağ ve vitaminler içeren bir diyetle beslenmelidir. Gebelik sürecinde hızlı kilo alımı veya hızlı kilo almayan kadında da preeklampsi görülebilir. Anne adayının kendini iyi takip etmesi, baş ağrısı, gözlerde ışık çakması-uçuşma gibi durumlar yaşaması, bebeğinin hareketlerinde azalma hissetmesi durumlarında mutlaka doktoruna haber vermesi gerekir. Anne adayının gebeliğinin başından itibaren tansiyon, kan ve idrar tahlilleri ile izlenmelidir. 16. haftadan sonra kansızlığın önlenmesi için demir desteği yapılmalıdır. Kalsiyum, magnezyum, çinko, balık yağı gibi takviyelerin yapılması önerilebilir. Anne ve bebek ölümlerinin en önemli nedenlerinin başında gelen gebelikte yüksek tansiyon için doktorla düzenli takip gerekir.

 

 Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/erken-dogumun-zorunlu-oldugu/hamileligim/detay/1731580/default.htmEtiketler: tüp bebek , şeker hastalığı , karbonhidrat , hipertansiyon , saat , genellikle , Kalp , İlaçHaber okunma sayısı: 2087

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mutlaka-sahura-kalkin

Mutlaka sahura kalkın

03 Temmuz 2013 Çarşamba 20:50
cocuklarda-inmemis-testis

Çocuklarda inmemiş testis

26 Haziran 2013 Çarşamba 19:29
aycekirdegi-zayiflatiyor

Ayçekirdeği zayıflatıyor

24 Haziran 2013 Pazartesi 19:42

ÜLKE GÜNDEMİ

TurkPoint Ailesinden Barış Pınarı Harekâtı’na Destek

TurkPoint Ailesinden Barış Pınarı Harekâtı’na Destek açıklaması geldi

EPDK'den elektrik'e 14,9 oranında zam

1 Ekim itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı bildirildi.

Çocuk İstismarına Dur de!

BEPDER çocuk istismarına dur de! diye sosyal bir kampanya başlattı

İstanbul'da Korkutan Deprem

İstanbul’da kent genelinde hissedilen 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından artçı

Tekno Best Göz Kamaştırdı

TEKNOFEST Atatürk Havalimanı'nda başladı! Cezeri ve Göktuğ göz kamaştırdı...

Sigara ve içkiye zam göründü

Sigara ve alkollü içkilerde maktu ÖTV, ÜFE'ye bağlı olarak bugünden geçerli yüzde 2,46 artırıldı

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1 hit, 1 ziyaretçi, 1 ziyaret
Bu ay:
1 hit, 1 ziyaretçi, 1 ziyaret
Toplam:
8150 hit, 3377 ziyaretçi, 3777 ziyaret