Ramazan

Kadir Gecesinin İhyası ve Hangi Gecede Olduğuna Dair Hadisler

Kadir Gecesinin İhyası ve Hangi Gecede Olduğuna Dair Hadisler

Kadir Gecesinin İhyası ve Hangi Gecede Olduğuna Dair Hadisler

  1. Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurdu: Kadir Gecesini ibadet ile geçiren kimsenin bin çeşit haceti yerine getirilir. Cehennemlik kimselerin içinde adı yazılmış ise de değiştirilerek cennetliklerin zümresine yazılır.
  2. Ebu Hureyre (r.a) dan şöyle rivayet edilmiştir: Resullulah (S.A.V) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir “kim inanarak ve sevabını Allah (C.C.)’dan bekleyerek Kadir Gecesinde ibadete kalkarsa geçmiş bütün günahları (Buhari Müslim)
  3. İbni Ömer (r.a) dan şöyle rivayet edilmiştir: Resullulah(S.A.V.)’in  ashabından bir kısım adamlar rüyalarında Kadir Gecesini son yedi gecede gördüler bunun üzerine Resullulah(S.A.V) şöyle buyurdu: Görüyorum ki rüyanız son 7 güne denk gelmektedir. O halde kim onu araştırıyorsa son yedi günde araştırsın. (Buhari Müslüm)
  4. Hz. Aişe (r.a)’dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: Resullulah (S.A.V)  ramazanın son 10 gününde itikafa girer ve şöyle buyurdu. Kadir gecesini ramazanı son on gününde arayınız (Buhari Müslüm)
  5. Hz. Aişe (r.a) dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: Resullulah (S.A.V) diğer aylarda gösterdiği gayretten fazla gayret gösterirdi. Son on gününde ise diğer günlerde gösterdiği çalışmadan daha fazla çalışma yapardı. (Müslim)

Derleyen: Tacide Aydın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu